Užitečný messenger chatbot

Messenger logo

Jistě každý z nás používá Messenger nebo Facebook chat. Tato aplikace je zajisté největším komunikačním nástrojem na světě, ale může sloužit i k něčemu jinému než jen ke komunikaci s přáteli. Proto jsem se v následujícím článku zaměřil na ne zcela veřejně známé téma, kterým je chatbot.

Co je to chatbot?

Většina z vás se určitě ptá, co to ten chatbot vlastně je. Chatbot je program, většinou doplněný o umělou inteligenci, který je určený k automatizované komunikaci s lidmi. Je ale důležité vědět, že chatbot není určen pouze pro odpovídání na dotazy, řešení otázek technické podpory nebo dokonce jako virtuální kamarád, který si semnou vždy popovídá. Existuje velká řada chatbotů na mnoha platformách (Android, iOS, Messenger, Slack, Skype atd.), kteří vám zprostředkují nákup pizzy, novinky ze světa nebo aktuální počasí a to vše jen prostředníctvím chatu ve vámi používané platformě.

Jak probíhá komunikace?

V tomto článku a článcích následujících bych se rád věnoval platformě Messenger, kterou zná určitě každý z nás. Mnoho lidí si určitě říká: "K čemu chatbota? Akorát bych mu musel psát a je to ztráta času." Není tomu tak. Samozřejmě záleží na tvůrcích daného chatbota, pokud tvůrci nevyužijí možností, které jim platforma Messenger nabízí, pak nejspíše bude uživatel nucen si s chatbotem psát. Platforma vývojářům však nabízí jistou pohodlnost pro jejich uživatele a tím jsou tlačítka (viz obrázky).

 Messenger chatbot buttonsMessenger chatbot buttons 2

Zde má uživatel možnost si zprávu nejprve přečíst a následně stisknout tlačítko s odpovědí, která jej zajímá. Po stisknutí tlačítka se odešle zpráva s textem, který byl na tlačítku a pokračuje se v konverzaci. Zde je možné vidět jisté ulehčení práce pro uživatele - nemusím psát, chatbot mi dá na výběr z relevantních možností. Každý ale jistě souhlasí, že ne vždy se tato tlačítka dají použít - záleží na funkci chatbota. Pokud je chatbot určený k listování mezi novinkami, pak se tlačítka dají použít, pokud ale chatbot slouží jako kamarád na psaní, pak není vhodné zobrazit uživateli X relevantních tlačítek. Dále chatboti mohou využívat menu, které může sloužit podobně jako na webových stránkách (Odkaz Domů - může vylistovat dnešní novinky, u produktů takto může zobrazovat například varianty a parametry, atp.)

Messenger chatbot menu

Toto je prezentace některých prvků, které mohou uživateli usnadnit práci s chatbotem a udělat ji tak více přívětivou a užitečnou. Samozřejmě velkou roli zde hrají i sami vývojáři. Osobně si myslím, že pokud je chatbot dobře zpracovaný a navržený pro daný účel, pak je jednoduché a rychlé s ním pracovat a nezáleží na tom, zda poskytuje tlačítka nebo ne.

Cílem této podkapitoly bylo ukázat možnosti chatbotů v oblasti jednoduššího a rychlejšího ovládání jejich uživateli. Nyní se zaměřme na cíl tohoto článku, kterým jsou užiteční chatboti na platformě Messenger.

Užiteční chatboti

Ačkoliv se tak nemusí zdát, tak existuje zhruba 30 kategorií, do kterých jsou chatboti řazeni. Jedná se o kategorie životní styl, zábava, hry, cestování, nakupování a další. Avšak nutno říci, že českých chatbotů mnoho nenajdete. V této sekci se podíváme do jednotlivých kategorií a představíme si chatboty, které byste mohli využít.

Vzdělávání

Chatbot Foreign Buddy logo

V této kategorii se nachází velké množství chatbotů, kteří poskytují různé rady, tutoriály a podobné věci. Dále je zde plno botů, kteří pomáhají lidem učit se cizí jazyky. Jsou zde nejen překladače, ale také různí zprostředkovatelé - jedním z nich je také Foreign Buddy, který mě osobně zaujal asi nejvíce. Tento chatbot vám předloží jazyky, ve kterých je možné komunikovat a po zvolení jednoho z nich vám vybere buddyho, tedy člověka, se kterým můžete chatovat prostřednictvím tohoto chatbota (děje se tak anonymně). Cílem je zlepšení jazyka, případně poznání nových lidí, pokud se rozhodnete pro neanonymní komunikaci a sdělíte si profily nebo poznání nové kultury. Osobně tuto aplikaci budu využívat častěji a to hlavně z důvodu zlepšení své angličtiny, rozšíření slovní zásoby a tak podobně. Původně jsem si myslel, že zde narazím na nepříjemné lidi nebo jiná individua, ale zatím se tak nestalo, opravdu jsou zde lidé, kteří si s vámi popovídají (alespoň v mém případě).

Zábava

Tuto kategorii si nejspíše každý z nás bude muset projít sám, protože se zde nachází mnoho chatbotů a každý máme jiný vkus. Nicméně mě zde zaujal Movie Bot. Který vám poskytne filmy na základě vašich preferencí - dle vámi zadaného žánru, časového rozpětí stáří filmu a jazyka (bohužel čeština není k dispozici, nicméně není problém film vyhledat) vám předloží velké množství filmů, které zadání odpovídají.

Messenger chatbot Spotify

Mezi další patří například Spotify chatbot. Tento chatbot vám na základě mnoha parametrů poskytne vhodný playlist. Filtrovat můžete například pomocí žánrů, aktivit (workout, party ...), nálady, novinek a dalších.

V této kategorii se nachází opravdu mnoho chatbotů známých umělců, například 50 Cent, Lindsey Lohan, Maroon 5, MTV News, Red Bull TV, Kiss a další. Je opravdu z čeho vybírat.

Produktivita

Posledním chatbotem, kterého bych rád uvedl, je chatbot Me. Tento chatbot slouží jako připomínkovač. Napíšete mu, že chcete aby vám každé ráno řekl jaké bude počasí - udělá to. Řeknete mu, ať vám zítra připomene, že máte koupit rohlíky - udělá to. Bohužel je nutné mu to napsat v angličtině. Tento chatbot však poskytuje příklad, jak byste měli tuto připomínku napsat, takže nezoufejte.

Chatbot Me

Proč zmiňuji právě tohoto chatbota? Můžete namítnout, že používáte připomínkovače, kalendáře a další aplikace. Jelikož Messenger používáme hodně často, tak se nejspíše nemůže stát, že bychom tuto upozorňující zprávu přehlédli, v tom vidím nejvetší výhodu tohoto chatbota jako připomínkovače.

Závěrem

Závěrem bych rád zmínil nejspíše nejznámějšího českého chatbota, kterým je Goodlok. Tento chatbot svým uživatelům rozesílá nabídky freshů a jejich složení. Dále je možné si jednotlivé freshe prostřednictvím chatbota objednat a nechat si je na zvolenou adresu v Praze dovést. Více informací naleznete na stránkách chatbota.

Co se výše zmíněných chatbotů týče, tak veškeré další kategorie a další chatboty je možné najít na stránce Botlist. Na této stránce je možné hledat chatboty nejen na platformě Messenger.

Závěrem bych vás chtěl požádat, pokud znáte některé české chatboty nebo používáte některé další, se kterými jste spokojeni, tak neváhejte zanechat názvy a odkazy v komentáři níže nebo je můžete zaslat na adresu chatbot@stpr.cz.